featured

Nene Hatun Kimdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kaynaklarda Nene Hatun ismi, “Nene Hanım-Nenehanım, Nenehatun, Nine Hatun, Nene Harun-Nine Harun” gibi farklı yazılış şekilleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bugüne kadar elde ettiğimiz aşağıya alacağımız en geniş biyografide de kahramanımızın ismi “Nenehanım-Nenehatun” olarak bitişik yazılmıştır. Fakat biz bugün Türk kamuoyunun tanıdığı şekliyle “Nene Hatun” yazılışını kullanmayı tercih edeceğiz.

“Nene hatun 1270 tarihinde doğmuştur. Babası Hüseyin annesi Zeliha’dır. Aslen Erzurum’un kuzey doğusunda ve Erzurum’a yirmi iki kilometre mesafede bulunan Çeperli köyündendirler. Soyadları ‘Kırkgöz’dür. Kocası Mehmet Efendi 93 Harbi’nden sonra vefat etmiştir.

Nene Hatun’un altı çocuğu olmuştur. Bunlardan dördü erkek ikisi de kızdır. Kızlarla üç oğlu ölmüş hayatta tek bir oğlu kalmıştır. Erkek çocuklarının isimleri Yusuf, Nazım, Abdurrahman ve Musa’dır. Kız çocukları Asime ve Nevriye’dir. Hayattaki oğlunun adı Yusuf Kırkgöz’dür. Bunun da Durak adında bir oğlu vardır. Durak, evlidir; Güner ve Seher isimli iki çocuk sahibidir.

Nene Hatun vefatına kadar hayattaki oğlu ve torunlarıyla birlikte oturmuştur. Oğlu Yusuf Kırkgöz, Nene Hatun’un vefat ettiği tarihte yetmiş üç yaşındadır ve Mahallebaşı’nda alaftarlıkla iştigal etmektedir. Nene Hatun, oğlunun Eminkurbu Mahallesi’nin Kına Sokağı’ndaki otuz beş nolu hanede ikamet etmiştir.

Nene Hatun’un torunu Durak Kırkgöz’ün sol kolu tamamen sakattır. Nene Hatun’a 6 Şubat 1953’ten itibaren vatana hizmet tertibinden 6036 nolu kanunla 170 lira maaş verilmiştir.

Nene Hatun Türk Ordusu’nun ‘Ninesi ilân edildikten sonra 2 Mayıs 1955’te de ‘Yılın annesi’ seçilmiştir. Maarif Nezareti Müdürler toplantısının kararı ile ismi Erzurum Kız Öğretmen Okulu’na verilerek “Nene Hatun Öğretmen Okulu” olmuştur.

Kaynak: Erzurum’un Yüzleri / Nene Hatun Kitabı (Atatürk Üniversitesi Yayınları)

Nene Hatun Kimdir?

Yorumlar kapalı.