Solakzade Müftü Muhammet Sadık Efendi Hazretleri

Yenişehir Müftü Solakzade Camii 1987-1994

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solakzade Müftü Sadık Efendi 1884 (b.1302) yılında Erzurum’da doğdu. Babası Erzurum müftüsü Hamid efendidir. (1332/1913). Büyük babası ile zamanın en büyük ilim ve fikir adamlarından olup Sadr-a A’zam Küçük Said Paşa (1333/1914) gibi devlet adamlarını devlet adamlarını yetiştiren Solakzade Ahmet Tevfik Efendi’dir.

Sadık Efendi, küçük yaşta İbrahim Paşa medresesinde fahri müderris olan dedesi Ahmet Tevfik Efendi’nin derslerine devam etti. Dedesi ölünce aynı medresenin müderrisliğine getirilen babası Hamid Efendi’nin derslerine devam ederek babasından icazet aldı. 26 yaşında Erzurum müftü müsevvitliğine tayin edildi.

1913 yılında babasının yerine Erzurum müftülüğüne getirildi. Yine bu sırada Mekteb-i İdadi ve Mekteb-i Rüşdiye’de din dersleri verdi. 1916 yılında Ruslar Erzurum’u işgal edince Müftü Sadık Efendi Erzurum’dan göç etti. Önce Kayseri’ye gitti. Kayseri’de bir müddet kaldıktan sonra Konya’ya geçti. Rusların Doğu Anadolu’dan çekilmeleri üzerine 1917 yılında Erzurum’a geri döndü. Merhumun önemli hizmetlerinden birisi; Erzurum’da hâlâ devam ettirilen “Binbir Hatim” geleneğini yeniden başlatmasıdır. Bu ulvi hizmet Pir Ali Baba adında salih bir zat tarafından başlatılmış ve Erzurum’da dini bir gelenek hâline gelmiştir.

Birinci Dünya Savaşı ve Millî Mücadele yıllarında kesintiye uğrayan “Binbir Hatim” faaliyetleri Müftü Sadık Efendi’nin girişimi ile 1937 yılında yeniden başlatılmış ve halen devam ettirilmektedir.

Eser yazmaktan daha çok talebe yetiştirmeye önem veren Sadık Efendi’nin basılmamış ferâiz konusunda “Muhezzebu’l Metalib fil ferâiz”, coğrafya konusunda, “Dini Yönden Coğrafya” adlı eserleriyle; mantıkla ilgili, “Tasavvurat ve Tasdikat” üzerine bir şerhinin var olduğu söylenmektedir.

Asırlar boyunca müderris ve müftü yetiştiren Erzurum’un soylu bir ailesine mensup olan Solakzade Müftü Sadık Efendi, 3 Temmuz 1960 tarihinde 65 yaşlarında iken Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Allah (c.c.) rahmet eylesin.

Müftü Sadık Efendi’nin vefat haberi İslâm âleminde büyük üzüntüye sebep olmuştur. Vefatıyla yerini doldurulamayacağına dair gazetelerde ve dergilerde yazılar yazıldı, mersiyeler söylendi ve tarih düşürüldü.

Merhum Ali Ulvî Kurucu Bey\’in Sadık Efendi için yazdığı mersiyenin son beyitleri şöyledir:

Serhat şehri cihana imanda örnek olsun

Hep ağlayan gönüller tekmil imanla dolsun

Tarihe devr açarken fatihlerin hayatı

Arş-ı hüdâyı sarsar bir âlimin vefatı

 

Müftü Solakzade Cami, 1987 yılında temeli atılmış olup 1994 yılında ibadete açılmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Solakzade Müftü Muhammet Sadık Efendi Hazretleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir