Hz. Lut As.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hz. Lut Sodom kabilesine Allah tarafından gönderilmiş bir peygamberdir. İbrahim (A.S)’in kardeşi Harran’ın oğludur. Hz. Lut İbrahim aleyhisselam’a ilk iman eden kişiler arasındadır. Allah yolunda İbrahim aleyhisselam ile birlikte hicret etmişlerdir. Hz. Lut’u çevresinde ki kişiler, sabırlı, ahlaklı, dürüst ve misafirperver olarak tanımlarlar. Hz. Lut’un ismi Kur’an-ı Kerim’de toplam yirmi yedi defa geçmektedir.

Lut peygamberin gönderildiği sodom kabilesi en ahlaksız ve azgın bir kabiledir. Kabilede eş cinsellik ilişkiler, putlara tapmak gibi pek çok çirkin davranış sergileniyordu. Allah tarafından bu kavme elçi olarak gönderilen Hz. Lut aleyhisselam topluluğa Allah’ın dinine yönelmelerin tek kurtuluş yolu olduğunu, çirkin davranışları terk etmeleri gerektiğini bildirmiştir. Hz. Lut peygamber çok zorluklar çekmiştir. Lut kavminin düzelmesi ve Allah yoluna yönelmesi için toplam kırk yıl mücadele vermiştir. Fakat lut kavmi yine de yola gelmedi.

Lut kavmine gönderilen Hz. Lut aleyhisselam’a inanan çok az kişi çıktı. En sonunda ise iki kızıyla ve kendisine inanan çok az kişi ile birlikte hicret etmek zorunda kalmıştır. Hz. Lut’a iman etmeyenlerin arasında karısı da vardı. Dolayısıyla karısı da bu kavimle birlikte helak olmuştur. Hz. Lut aleyhisselam’a iman etmeyen kavim önce Allah tarafından taş yağdırılmıştır. Bu kavim yerin dibine girerek hepsi birden helak olmuştur.

Hazreti Lut aleyhisselam çocukluğundan beri çiftçilik yapar, ekmiş olduğu mahsuller ile birlikte geçinir ve ihtiyaçlarını karşılardı.

Her peygamberin mucizesinin olduğu gibi Hz. Lut peygamberinde mucizeleri bulunmaktadır. Hz. Lut aleyhisselam bulutsuz yağmur yağdırabiliyordu. Lut kavminde kendisine iman etmeyen kişiler ancak bir mucize göstermeleri durumunda kendilerine iman etmelerinin mümkün olduğunu söylemişlerdir. Bunun üzerine kavim kendisinden bulutsuz olarak yağmur yağdırmalarını istemiştir. Hz. Lut bunun üzerine eli ile göğü işaret etti ve göklerden bulutsuz olarak yağmur yağmaya başladı. Bu Hz. Lut aleyhisselamın ilk mucizelerinden biridir.

Hz. Lut aleyhisselamın bir diğer mucizesi ise cansız nesneler ile konuşabilmesidir. Taşlar çakıllar ve hatta kum taneleri ile Hz. Lut aleyhisselam konuşabiliyordu. Taş parçaları çakıl taşları eğer kavim iman etmeyecekse Allah’a dua etki bizleri ateş eylesin. Böylece biz de bu kavmi helak edelim dediler.

Vesselam

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hz. Lut As.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir