Hz. Hud A.s

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Hz.Hud A.s Hayati ve Meslegi:

 

Hz. Hud, Ahkaf diyarında doğdu ve burada büyüdü. Ad kavmi içerisinde soylu ve şerefli kabul edilirdi. Cömert ve şefkatli olmasıyla dikkat çeken bu peygamber, ibadetlerine de oldukça bağlıydı. Nuh tufanı sonrasında putperestlik yapmaya başlayan ilk kavim Ad kavmi olmuştur. Bu sebeple de Hz. Hud kavmin bu sapkınlığı bırakması için peygamber olarak gönderilmiştir.

 

Hz. Hud, peygamberliği boyunca Ad kavmini Allah’a iman etmeye çalışmıştır. İlahı ikazları kavmine iletmiş ve bu yolda bazı mucizeler göstermiştir. Ancak Ad kavmi, her fırsatta Hz. Hud’u dinlemeyi reddetmiştir. İrem Bağları adı verilen bereketli topraklarda yaşayan bu kavim, ellerindeki bolluğa güvenerek kibre düşmüştür. Bu kibrin karşılığı olarak da Allah, onlara önce büyük bir kuraklık göndermiştir. Bundan sonra gelen kasırga ile de Ad kavmi tamamen yok olmuştur.

Hz. Hud, Ad kavmi yok olduktan sonra kendisine inanan insanlarla birlikte Mekke’ye göç etmiştir. Hz. Hud, vefat edinceye kadar da Mekke’de yaşamaya devam etti. 150 sene boyunca yaşadığı söylenen Hud peygamberin vefat ettikten sonra Hicr’e defnedilmiştir. Hicr, zemzem ile Kabe arasında yer almaktadır.

Meslegi:

 

Dünyadaki geçimini ticaret yaparak sağlayan Hud peygamber, yoksul kişilere de bol bol sadaka vermesiyle tanınmaktaydı. Cömert bir kişiliğe sahipti ve orta boylu, esmer, gür saçlı ve güzey yüzlü olduğu rivayet edilmektedir.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hz. Hud A.s

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir